KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11086124
*
nr 1108 6124
Hilding Bossler
(1899-1994), Sverige
Gouache, Hilding Bossler (1899-1994), Fiskeläge, 31x44
Hilding Bossler, svensk bildkonstnär född 1899, död 1994.
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 maj 2017
kl 20:52:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/5 21:03:06
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Hilding Bossler
Hilding Bossler, svensk bildkonstnär född 1899, död 1994.
Läs mer om Hilding Bossler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar fiskebåtar fiskeläge gouache hamn hilding bossler marin motiv med vatten sverige täckfärg vatten vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:07
-
9298 Gouacher
3 st, oramade lösa blad, Indien, bland annat eroti..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:58
*
Hilding Bossler
Hilding Bossler, svensk bildkonstnär född 1899, död 1994.
Läs mer om Hilding Bossler
nr 1108 6124
Hilding Bossler
(1899-1994), Sverige
Gouache, Hilding Bossler (1899-1994), Fiskeläge, 31x44
Hilding Bossler, svensk bildkonstnär född 1899, död 1994.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 maj 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/5 21:03:06 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Hilding Bossler
Hilding Bossler, svensk bildkonstnär född 1899, död 1994.Läs mer om Hilding Bossler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar fiskebåtar fiskeläge gouache hamn hilding bossler marin motiv med vatten sverige täckfärg vatten vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:07 -
9298 Gouacher
3 st, oramade lösa blad, Indien, bland annat eroti..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:58